Jdi na obsah Jdi na menu
 


25.Září.2009

 Jen hromada popelu zůstala mezi poli poblíž Bezna, ve směru na Jizerní Vtelno, po stohu slámy. Ten začal hořet krátce před čtvrteční osmou hodinou večerní. Když na místo přijeli hasiči, byl požár už tak velký, že bylo zbytečné jej hasit.

Na místo dorazily čtyři hasičské jednotky. Deníku to potvrdil operační důstojník mladoboleslavských hasičů Josef Martínek.

Zhruba hodinu po oznámení požáru už na místě zůstala jen jednotka dobrovolných hasičů z Bezna. „Oheň necháváme dohořet. Dohlížíme zde, aby nedošlo k rozšíření ohně do okolí,“ uvedl přímo na místě požáru strojník bezenských dobrovolných hasičů Miroslav Podzimek. Obavy byly na místě. Hned u stohu se totiž nacházelo velké množství suché trávy.

Zase žhář

Už od samého začátku bylo všem jasné, že za požárem musí stát žhář. Přesvědčen je o tom i majitel stohu Lubomír Verner. „Ty minulé stohy zapaloval dobrovolný hasič a myslím, že teď to bude opět nějaký hasič,“ míní Verner.

A teď se útoky žháře vrátily. Jen za poslední dva měsíce shořely na Mladoboleslavsku nejméně čtyři stohy!

„Policie tento požár vyšetřuje stejně jako sérii požárů v okolních obcích,“ uvedl policejní mluvčí Ladislav Mareš. Nechtěl však spekulovat o podezření, které vznesl majitel stohu, že by za požárem mohl stát opět někdo z dobrovolných hasičů.

Letos totiž policie zadržela člena Sboru dobrovolných hasičů v Katusicích, který měl zakládat požáry stohů a objektů v okolí Katusicka. Mareš také dodal, že dříve zadržený katusický hasič je stále ve vězení, respektive ve vazbě.

Morální škoda

Podle dostupných informací shořelo téměř 500 balíků slámy. Podle Vernera se škoda pohybuje kolem tří set tisíc korun. „Ale spíše je to škoda morální. Kam ten svět spěje, když někdo neustále podpaluje stohy, způsobí milionové škody, a pak za to dostane minimální trest,“ řekl Verner. Případ už prošetřují kriminalisté. V okolí Bezna tento rok hořelo už šestkrát.